Hakkımızda

Meriç Çiftliği; Hatay’ın Altınözü ilçesinde 700 rakım yükseklikte, orman ağaçları arasında, yayla havasındaki el değmemiş doğal yapısıyla nesillerdir geleneksel yöntemleri sürdürerek “üreten” bir çiftlik.

Çiftliğimizde zeytin, badem, ceviz ağaçlarının yanı sıra çeşitli yabani meyve ağaçları, mevsim sebzeleri, lavanta, ada çayı gibi tıbbi ve aromatik bitkiler üretiyoruz. 

Tarihte “bereketli hilal” olarak geçen bölgemize ait atalık tohumlarımızdan karakılçık, ali bayır, cumhuriyet buğdayları, günümüzde barburi olarak da bilinen perfür üzümü, susuz domates, beyaz incir, elmacık zeytini, menengiç, kebbet, katırbaş narı gibi yöreye özgü ürünleri geleneksel yöntemlerle üretiyor ve işliyoruz. 

Meriç Çiftliği Ormanı’nın el değmemiş doğal bitki örtüsünde konumlandırdığımız kovanlarımızda çiftliğimizde uçuşan arılarımızla bal üretiyoruz. 

Doğal yaşamın bir parçası olarak birçok farklı türde çiftlik hayvanına ev sahipliği yapıyoruz. 

İlk günden beri temel ilkemiz olan “tarımda sürdürülebilirlik” için her mevsim yeni ürünler deniyor ve üretim için arge çalışmaları yapıyoruz. 

Çiftliğimizde ürettiğimiz, içine giren her malzemeden emin olduğumuz, hiç birinde koruyucu ve katkı maddesi kullanılmadan geleneksel, çevreye ve doğaya saygılı yöntemlerle üretilen, üretiminin her aşamasında titizlikle yaklaştığımız ürünlerimizi en doğru ambalajlarla doğala ve lezzete tutkun tüketicilere sunuyoruz.